Nappasin äskettäin lehdestä suosituksen elokuvasta, jota Areenassa kuvataan näin:
Neljällä Oscarilla palkittu mielikuvituksellinen elokuvafantasia tiedemiehen henkiin herättämästä Bellasta, jolla on lapsen mieli aikuisen naisen ruumiissa. Keksiessään seksuaalisen nautinnon Bella karkaa myrskyisälle matkalle mantereiden ja ennakkoluulojen halki. Pääosissa: Emma Stone, Mark Ruffalo, Willem Dafoe ja Hanna Schygulla. Ohjaus: Giórgos Lánthimos. (USA 2023)
Lehtijutut sytyttivät niin, että tallensin 2,5 tuntia pitkän leffan ja katsoin sen pätkittäin lauantai-iltana. Oli siinä tosiaan katsomista!
Maija Alanderin kritiikki on ilmestynyt Hesarissa jo 11.1.2024. Siteeraan siitä osan:
Otetaan Frankensteinin hirviö, Liisa Ihmemaassa, ripaus nostalgista steampunk-unelmaa ja tahallisen anakronistista viktoriaanistyylistä pukuloistoa. Lorautetaan sekaan seksuaalisuuden, perheen ja ihmisruumiin tabuaiheita. Tulos voisi olla katastrofi, mutta kokkina on Yorgos Lanthimos.
Lanthimos tunnetaan maagista realismia, mustaa komediaa ja ilkikurista satiiria yhdistelevistä elokuvistaan, joissa seksuaalisuus, yhteisöjen normit sekä valta ja väkivalta kiertyvät yhteen. Niin sanottu kehokauhu, body horror, jossa seurataan kehojen groteskia manipulaatiota, on Lanthimosille tyypillinen tapa tutkia ihmisyyttä. Seksi, sairaus ja kuolema ruokkivat toisiaan.
Lavastuksen ällistyttävä runsaus jo itsessään vaatisi katsomaan elokuva uudestaan. Siihen en ryhdy. Yritän vain muistella, mihin Bella karkumatkallaan päätyy ensi alkuun Duncan Wedderburnin kanssa ja keitä muita miehiä hän koettelee.
Alkuun ollaan Englannissa. Matkan etapit ovat nimetty koristeellisin väliotsikoin. Ollaan ainakin Pariisissa, Aleksandriassa ja lopulta takaisin Lontoossa. Kerran seilataan merellä omalaatuisessa aluksessa, rantaudutaan lähelle saarta.
Eräs mies opastaa Bellaa tutustumaan kurjien ihmisten oloihin, mutta vain ylhäältä käsin. Hän ei edes voisi laskeutua kurjaliston pariin, sillä portaat ovat tuhoutuneet. Näkymä kummittelee silmissä yhä. Bellassa herää halu auttaa. Hän kerää Duncanin pelivoiton rahat ja antaa ne kahdelle kauniille valkoasuiselle miehelle, jotka lupaavat jakaa rahat kurjille tautisille. Just joo...
Sadun tai unen tapaan ykskaks ollaan taas toisaalla. Kerran ollaan rahattomina Pariisissa. Bella keksii hankkiutua bordelliin ja saa helposti asiakkaita. Bordellin emäntä opastaa aloittelijaa, samoin muut naiset. Melkoisia havaintoja miehistä.
Lopulta Bella palaa luojansa, naamaltaan rujon Godwin Baxterin luo. Jätän enemmät yritykset referoida kaikkea runsautta, jota elokuva katsojalle tarjoilee. Suosittelen lukemaan lisää tästä, tästä ja tästä. Linkeistä avautuu myös useita kuvia.
Ei kommentteja:
Lähetä kommentti