maanantai 15. helmikuuta 2010

Aladinia pimeässä

Ystävänpäivän iltaa juhlistettiin eilen hyvässä seurassa Aladinia ihastellen. Turkulaisen naisliikuntaan pitkään satsanneen Lahjan Tytöt -seuran kolme joukkuevoimisteluryhmää tarjosi ystävilleen vauhdikkaan esityksen. Eri osia toisiinsa liittävä tarina pohjautui satuun Aladinin taikalampusta. Koska pojantytär kuuluu Lilium-joukkueeseen, olin tietysti paikalla kamera kainalossa. Samalla  kaikki esiintyjät saateltiin torstaina alkavalle Yhdysvaltain kiertueelle. Aikamoisia lähettiläitä!





Aurinkobaletin pimeässä salissa oli hankala säädellä kameraa.  Ensimmäisen otoksen kuvaustilaksi valitsin Urheilu-tilan, jossa lyhyt suljinaika pysäyttää liikkeen. Oppaassa sanotaan lisäksi, että yhdysrakenteinen salama ja tarkennusapuvalo poistetaan käytöstä automaattisesti. Kuvasta tuli jännän ilmava. Minua ei suuremmin haittaa epätarkkuuskaan, vaikka varmaan aihetta olisi. Tällaisia tietoja löytyy kuvasta: valotus 1/4 sek., ISO-800, suurin aukko 4.

Toisen kuvan kohdalla itseäni kiinnostaa se, kuinka hyvin pistetarkennus toteutuu. Tähtäsin ja osuin taustalla jalkaansa nostavaan voimistelijaan. Etualan tyttö on jäänyt epätarkaksi, niin kuin piti. Tätäkään kuvaa ei voi moittia pysähtyneeksi, sillä etenkin jalkaterä vihjaa vauhdista, jolla liikkeet vaihtuivat toisiksi. Tässä vähän tietoja: valotus 1/60 sek., ISO-1000, suurin aukko 4.9.

3 kommenttia:

vanski kirjoitti...

Kaunis kuva se sininen liikekuva.Kokeilin heti moisia lukemia ja hyvin olet saanut kameran joka tapauksessa pysymään kädessä.Jalustaahan ei ole ? Ja kyllä alakuvakin vaatii vakaata kättä , ei saa sydän hurjasti pomppia.Lisää!

vanski kirjoitti...

Minkäkokoiseksi pienensit kuvan ? Yritin katsella Photoshopissa , mutta en onnistunut -oli 88 kt !

Lissu kirjoitti...

Paint.net on maksuton ohjelma, jolla muuttelen kuvien kokoa. Vähennän pikselilukeman yli 4000:sta 600:aan. Vois tietysti pienetää enemmänkin, mutta jostain opin jo edellisen blogin aikoihin, että liikaa ei kannata näille sivuille pienentää. Paint.netin lisäksi rajaan ja oion kuvia Picasalla, maksuton sekin. Lopetin jo kauan sitten Photoshopin kanssa takkuamisen. Mulla on myös maksuton Gimp, jota asiantuntijat kehuvat erinomaisen monipuoliseksi. Gimpiin saa verkosta myös suomenkielisiä ohjeita. Löysin oivan linkin lehtijutun perusteella.