sunnuntai 28. kesäkuuta 2026

Kuumat kemut


 Eilen lauantaina maistettiin sekä hellettä että kestitystä Samppalinnan mäellä Turussa. Taustalla kaikui kovaäänisestä kaikuja urheilupuistosta ihan naapurissa. Jotkin kisat siellä oli meneillään. Meidän kokoontumisen aiheena oli se, että Ines-tyttönen täyttää 8.7.2026 kokonaisen vuoden, mutta juhlat on jo vietetty. Paikalle ilmaantuivat niin kummit, mummit, isomummut, vaarit, eno, täti ja myös yksi serkku sekä kaikki muut Ineksen vinkkelistä olennaiset ihmiset kuten oma äiti ja isä. Kaikkiaan isiä tai äitejä oli ristiin rastiin.

Uusien taloyhtiöiden keskeltä piharakennuksesta löytyvät sekä tilava sauna että kokoontumishuone jääkaappeineen. Paikka on asukkaiden varattavissa korvausta vastaan. Niinpä runsas ruokatarjoilu oli paahteelta suojassa, vaikka ulkona aterioitiin.


Lapsukaisille Mirva-mummi oli rahdannut päivänvarjonsa lisäkankaineen estämään kärventymistä. 


Jo pikkuisena ehtii tutustua kavereihin, kun vanhemmat pitävät huolen tapaamisista.




Mia-äidin itse leipomaa kermakakkua ja muutakin makeaa nautittiin sisällä. Kynttilä jäi sytyttämättä, sillä porukasta kukaan ei tupakoi eikä kotoakaan löytynyt tulitikkuja.
Kuvassa pojanpoikani ottama kuva minusta, mummusta ja isomummusta, Ineksen kanssa. Hymyilen hyvilläni.


Varjoihin päädyttiin kahvin jälkeen kuulostelemaan ja katselemaan lahjapöydän antimia. Äitinä Mia purki hiljalleen paketteja, luki kortteja ja tarjoilu näkymiä hienoista kuvakirjoista. 



Kemujen lopuksi innostuttiin taputtamaan käsiä niin, että myös tempautui mukaan. Oppi oitis, kuinka hauskaa on läpsyttää käsiä yhdessä.

Meitä oli matkassa kaksi isomummua, sillä Pirkko, miniän äiti, muutti Saga Kaskenniittyyn sopivasti perjantaina. Meidät sekä haettiin että palautettiin autokyydillä. Lyhyen matkan verran ehdittiin  pohdiskella, miltä tuntuisi olo 40 asteen kuumuudessa, kun jo 30 astetta otti voimille. 











2 kommenttia:

Anonyymi kirjoitti...

Kivalta näyttää! Kesäsynttäreitä riittää Ineksen isän puolen pikkuserkuillakin.

Lissu kirjoitti...

Taisi paikalla olla muitakin kesällä syntyneitä, vaikka näin olennaista asiaa ei moni tiedä. Sen toki tiedän, että Kaarinassa juhlitaan kuutisen viikkoa Inestä nuorempaa pikkuserkkua elokuussa.